Vsebine, ki jih uporabljamo pri oblikovanju dejavnosti za otroke, črpamo iz etnološkega in kulturno antropološkega izročila našega naroda in prostora. Upoštevamo dogajanja v naravi skozi letne čase ter njihove značilnosti v povezavi z vsakodnevnim življenjem človeka in praznovanji praznikov. Za otroke je občutenje procesov v naravi še bolj prisotno kot pri odraslih. Pomembna in potrebna je vzgoja, ki omogoča pridobitev dobrega občutka ukoreninjenosti v naravne – bazične življenjske procese.
Dejavnosti in dekoracija prostorov, z umetniškimi slikami iz starejših obdobij na primer renesanse ali še starejšimi, pripomorejo k ustvarjanju nežnega vzdušja, ki ga želimo ustvariti za majhne otroke. Prevladujejo manj intenzivne in tople barve, prijetne organske oblike, otroku omogočimo mirno in ne stresno okolje, da se lahko poglablja v svojo igro in razvija dobro koncentracijo. Skrbimo za razvoj vseh čutov ter jih tudi negujemo z izbiro primernih čutnih vtisov na otroke – ekologija čutov. Tako negujemo čut za sluh, vid, kinesetiko, ravnotežje, govor, vonj itd. Ves čas si prizadevamo za prijazno, milo in dobrotljivo ter pozitivno naravnano komunikacijo z otroki.
S vsakodnevnim pripovedovanjem in lutkovnim uprizarjanjem pravljic in zgodb podpiramo razvoj lepega jezika in spodbujamo ustvarjanje predstav in domišljijo pri otrocih.
Vsak dan z otroci rajamo/plešemo ter pojemo in vnašamo v vsakodnevni govor veliko otroške poezije ter tudi uporabljajmo govor v rimah.